A határtalanul pályázat lehetőséget biztosított iskolánk hetedik évfolyamos tanulóinak, hogy négy napos felvidéki kiránduláson vehessenek részt és megismerhessék az egykori magyar területek múltját és jelenét. A tanulóink többsége most járt először ezeken a területeken.
A program nagyon bőséges volt. Első nap a három bányavárost: Selmecbányát, Körmöcbányát és Besztercebányát látogattuk meg, felidézve a városok egykori jelentőségét, gazdagságát. Másnap Rimaszombaton látogatást tettünk a helyi magyar nemzetiségi általános iskolába. Az igazgatónő bemutatta az iskolát, kiemelve a hasonlóságot és a különbséget a magyarországi iskolákhoz képest, és mesélt a szlovákiai magyar iskolák helyzetéről, szerepéről is. A szünetben alkalmuk nyílt a diákoknak ismerkedni és beszélgetni egymással.
Megnéztük a Füleki és a Szepesi várat, a betléri kastélyt és Lőcse főterét. Mindenhol részletes, tartalmas idegenvezetést kaptunk. Talán egy kicsit sok is volt ennyi információ egyszerre, a gyerekek a végén már nehezen tudtak figyelni.
Utolsó nap Kassára mentünk és megnéztük II. Rákóczi Ferenc sírhelyét majd a rodostói ház mását. Betekintést nyerhettünk, hogy milyen lehetett a fejedelem élete a száműzetésben.
A négy nap egyik legnagyszerűbb élménye a táncház volt. Bár sokan kedvetlenül érkeztek a programra, a táncoktató olyan fergeteges hangulatot varázsolt a humorával és ízes beszédével, hogy szinte minden gyerek beállt végül és lelkesen táncolták (velünk tanárokkal) együtt a szépen felépített mozdulatokat.
A szállásról is érdemes pár szót ejtenünk. Ideális volt egy gyerekcsapat számára. Fontos, hogy a szobák mellett közösségi terek is voltak: ebédlő, sportszoba és a pincében is egy klubhelység.
A kirándulás nagyszerű élményt nyújtott mind a gyerekeknek, mind nekünk kísérőknek, és az évfolyamot is közelebb hozta egymáshoz.